info@bursayazilim.com 0224 494 15 14
May 09, 2020 - YAYINLAYAN: BursaYazılım

SSH ile Cron Oluşturma

Cpanel, Directadmin vs gibi sunucu yönetim paneli olmacan SSH bağlantısı ile sunucu ile ilgili tüm işlemleri tam anlamıyla gerçekleştirebilirsiniz, herhangi bir panel kullanıyor olabilirsiniz ve cronjob işlemlerini kullanıcılarınıza kısıtlamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlar için bu yazıda size SSH üzerinden Cronjob işlemlerini anlatacağız.

İlk olarak Cron ayarlarının listesini sergilemek için kullanılacak kod

crontab -u <username> -l
yukarıdaki komut kullanıcıya atanmış cronjob listesini önünüze getirecektir.

CRON müdahale etmek için kullanılacak kod:

crontab -u <username> -e
“l” yerine “e” yazdığınıza komutlar karşınıza Vİ editör ile gelecektir, eğer vi editör kullanımı zor geliyor yada Vi komutlarını bilmiyorsanız. nano ediyor için ise şu iki kodu ayrı çalıştırmanız yeterli olacaktır.

cd /var/spool/cron
nano <username>

nano editor ile istediğimiz kullanıcının CRON dosyasını açıyoruz ve içerisinde düzenleme sağlıyoruz bu dosya içerisinde dikkatli olunuz aksi takdirde CRON çalışmayacaktır. Bununla kalmayıp önceki ayarlanmış olan cronjob konutlarıda çalışmayabilir.

örnek bir cron komutu:

*/15 * * * *  /usr/bin/php /path/to/moodle/admin/cli/cron.php
yukarıdaki satırı açıklayacak olursan 15 dk aralıklar ile cron.php diye belirttiğimiz PHP dosyası çalışacaktır.
Eğer PHP dosyası yerine bir Perl dosyasını cronjob'da çalıştırmak isterseniz üstteki komutta bulunan /usr/bin/php kısmını /usr/bin/perl olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

İşin birde şu kısmı var ki bazen çok can sıkıcı olabiliyor, Cronjob'dan gelen bildirim mailleri. Eğer çalıştığında hata yada başarılı olduğunda size bildirim maili gelsin istemezseniz cron satırının sonuna >/dev/null 2>&1 yazmamız yeterli olacaktır.

*/15 * * * *  /usr/bin/php /path/to/moodle/admin/cli/cron.php >/dev/null 2>&1


Cronjob işlemleri bu şekilde yapılamktadır.